Ako si vybrať správne keiko-gi (kimono) na cvičenie aikido a kde si ho kúpiť.

Začali ste práve cvičiť aikido a zvažujete kúpu cvičebného úboru KEIKO-GI (alebo niekedy prezývaného aj DO-GI, prípadne AIKIDO-GI)? V našich končinách tiež označované ako kimono, čo by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako rovnaký odev, ide však o nesprávne pomenovanie pre cvičebný úbor používaný na cvičenie bojových umení BUDO, medzi ktoré patrí aj aikido. Alebo ste už dlhšie cvičiaci člen a chceli by ste si spraviť radosť kvalitnejším prevedením keiko-gi?

Medzi tradičné japonské bojové umenia BUDO patria - Sumo, Kenjutsu a Kendo, Iaijutsu a Iaido, Jojutsu a Jodo, Jujutsu a Judo, Kyudo, Shorinji Kempo, Naginata (-do), Karate (-do), Aikijutsu a Aikido. V každom z týchto BUDO sa používa špecifický cvičebný úbor DO-GI, ktorý je svojim strihom, vyhotovením, materiálom a farbou typický pre ten ktorý štýl alebo školu. Pre laika môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako alebo veľmi podobne, pre odborníka sú však jedným z rozlišovacích znakov toho ktorého štýlu alebo školy.

Aby ste sa cítili pri cvičení vo vašom keiko-gi pohodlne, mali by ste zvážiť niekoľko kritérií. V našich končinách sú najviac rozšírené dva typy keiko-gi. Tzv. karate-gi (karate prevedenie), ktoré je z látky z hladkou štruktúrou a vo všeobecnosti je toto GI tenšie a ľahšie. Čo sa týka cvičenia aikido je tento typ keiko-gi vhodný pre úplne malé detičky (6-8 rokov), prípadne pre ženy na cvičenie v letných horúcich mesiacoch. Druhý typ najviac rozšíreného keiko-gi v našich končinách je tzv. judo-gi (judo prevedenie) pre ktoré je charakteristický štruktúrovaný povrch látky, z ktorej je vyhotovené. Toto keiko-gi je vo všeobecnosti hrubšie a pevnejšie. Z ohľadom na charakter cvičenia aikido je toto prevedenie vhodnejšie a viac preferované u väčšiny aikido praktikantov.

Ďalšia vec, čo by ste mali zvážiť, je samotná hrúbka resp. váha keikogi, ktorá sa udáva v g/ m2. Pre začiatočníkov sú vhodné gramáže od 300 do 450 g/ m2. Pre pokročilých to môže byť kľudne 500-800 g/ m2.

Na aikido sa používa výhradne biele keiko gi (môže byť snehovo biele alebo z nebielenej bavlny). Na začiatok s bielym opaskom (OBI).

V neposlednom rade si treba vybrať správnu veľkosť. Keiko-gi sa kupuje podľa výšky. Vo všeobecnosti platí, že ak máte napríklad 183 cm, kupujete si 180ku veľkosť. Ak ale máte 185 cm, kupujte si 190-ku. Keiko-gi je vyrobené zo 100% bavlny. Nezľaknite sa, keď vám príde nové keiko-gi a bude aj o 20 cm dlhšie ako v skutočnosti potrebujete. Po 3-4 opratiach na 40 °C sa zbehne na požadovanú veľkosť.

Keiko gi vhodné pre jednotlivé skupiny.

Deti (6-8 rokov) 

prevedenie: karate-gi (hladké) alebo judo-gi (štruktúrované)
váha: 300-450 g/ m2
farba: biele

Začiatočníci a mierne pokročilí (staršie deti a dospelí)

prevedenie: judo-gi (štruktúrované)
váha: 450-550 g/ m2
farba: biele

Pokročilí (dospelí)

prevedenie: judo-gi (štruktúrované)
váha: 500-800 g/ m2
farba: biele/ nebielená bavlna

Obi (opasok) s vyšitým menom.

V japonských eshop-och uvedených nižšie si môžete tiež objednať OBI (opasok) s vaším vyšitým menom. Sú dva postupy, ako to spraviť.

1. Ak už viete, ako sa vaše meno/ priezvisko napíše po japonsky, pošlite pri objednávke rovno napísané vaše meno v katakana (môže byť aj foto).

2. Ak ešte neviete, ako sa píše vaše meno/ priezvisko v japonských znakoch katakana, máte dve možnosti. A) Požiadajte japanológa, aby vám spravil fonetický prepis vášho mena. B) Môžete nahrať zvukový záznam (výslovnosť) vášho mena/ priezviska pomocou diktafónu do vášho smartfónu a následne tento záznam poslať spolu s objednávkou do eshopu.

Pozor! Na prepis vášho mena/ priezviska nepoužívajte Google Translator. Cudzojazyčné názvy a mená sa v japončine prepisujú na základe fonetickej výslovnosti a nie ako textový prepis 1:1.

Takéto meno/ priezvisko si môžete tiež dať vyšiť aj na vaše keiko gi a hakama.  Pri deťoch je zaužívané použiť krstné meno, pri dospelých priezvisko, ale je tiež možné použiť kombináciu meno a priezvisko.

Detské farebné obi 12.-7. Kyu.

Aby rodičia nemuseli kupovať pre svoje deti každých 5-10 mesiacov nový farebný opasok, v rámci Aikido Dojo Trnava poskytujeme tieto opasky našim členom bezplatne.

Každý úspešný kandidát na skúškach technickej vyspelosti 12.-7. Kyu obdrží od nás opasok príslušnej farby. Je však potrebné zložiť malý depozit, ktorý po odovzdaní opasku vraciame naspäť.

Kde nakupovať.

Z overených a vyskúšaných e-shopov môžeme odporučiť nasledovné. Okrem vášho keiko-gi a obi si v každom môžete zakúpiť aj tréningové zbrane (bokken - meč, jo - palica a tanto - nôž). Tiež ďalšie tréningové príslušenstvo ako rôzne tašky, vaky a púzdra na zbrane. V prípade, že ste pokročilý praktikant (od 1. Dan-u Aikikai) aj hakama - široké čierne nohavice.

Katsudo.

Vhodné na nákup pre začiatočníkov a mierne pokročilých.

Zľava 10%.

Využite zľavu 10% na nákup vášho tréningového vybavenia pre cvičenie aikido v online obchode KATSUDO. Pri online objednávke zadajte do poľa Poznámka heslo: “Aikido Dojo Trnava/ Zľava 10%”. Zľava je na sortiment kimoná, opasky, zbrane a bude uplatnená pri dodaní.

Budo Sport.

Vhodné na nákup pre začiatočníkov a mierne pokročilých.

Zľava 10%.

Zľavu 10% na nákup vášho tréningového vybavenia máte tiež v Budo Sport s.r.o. Pri online objednávke zadajte do poľa Poznámka heslo: Aikido Dojo Trnava/ Zľava 10%. Zľava je na kompletný sortiment.

Seido.

Vhodné na nákup pre mierne pokročilých a pokročilých.

O značke.

Japonská značka z mesta SAITAMA, ktorá používa pri výrobe tradičné manuálne postupy a technológie. Značku SEIDO založil francúzsky aikidoka Jordy Delage, ktorý žije viac ako 10 rokov v Japonsku.

Tozando.

vhodné na nákup pre pokročilých a expertov.

O značke.

Ďalšia tradičná japonská značka z mesta KYOTO. Spoločnosť Tozando vznikla v roku 1989.

IWATA Co.

vhodné na nákup pre expertov a majstrov.

O značke.

Je asi najstaršou a najtradičnejšou rodinnou firmou, ktorá sa špecializuje výlučne na aikido-gi a hakama. Firma vznikla v roku 1917. Je „dvorným“ dodávateľom keiko-gi do svetovej centrály aikido Aikikai Hombu Dojo Tokyo. Jej výrobky používal ešte zakladateľ aikido a v súčastnosti preferuje túto značku väčšina svetovo uznávaných aikido majstrov.

V prípade, že si nie ste istý správnosťou výberu a potrebujete poradiť, neváhajte kontaktovať niektorého z učiteľov Aikido Dojo Trnava na vašom tréningu. Radi vám pomôžeme a poradíme.
Želáme vám veľa krásnych chvíľ na tatami pri cvičení aikido vo vašom novučičkom keiko-gi.
🙂

Bankové spojenie

TATRA BANKA a.s., č. účtu: SK47 1100 0000 0026 2523 1617
IČO: 36093271
DIČ: 2021526672

Korešpondenčná adresa

Aikido Dojo Trnava, Orolská 1, 917 01, Trnava, Slovensko

Korešpondenčná adresa

Aikido Dojo Trnava, Orolská 1, 917 01, Trnava, Slovensko

Bankové spojenie

TATRA BANKA a.s., č. účtu: SK47 1100 0000 0026 2523 1617
IČO: 36093271
DIČ: 2021526672

Copyright © Aikido Dojo Trnava

without
https://aikido-trnava.sk/wp-content/themes/hazel/
https://aikido-trnava.sk/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/var/www/clients/client806/web3287/web/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
yes
off
on
off
🇸🇰 🇨🇿 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇮🇹