Ako si vybrať zbrane na cvičenie aikido a hojo.

Začali ste práve cvičiť aikido a zvažujete kúpu vhodných zbraní (bokken, jo, tanto a hojo bokken) na cvičenie? Alebo už cvičíte dlhšie a chceli by ste si spraviť radosť, prípadne sa odmeniť za úspešne zvládnutú skúšku kvalitnejším vyhotovením originál z Japonska aj s vaším vygravírovaným menom?

Medzi tradičné japonské bojové umenia BUDO patria - Sumo, Kenjutsu a Kendo, Iaijutsu a Iaido, Jojutsu a Jodo, Jujutsu a Judo, Kyudo, Shorinji Kempo, Naginata (-do), Karate (-do), Aikijutsu a Aikido. Pri väčšine z nich sa používajú na tréning aj zbrane. Či už sa jedná o skutočné ostré zbrane, ako napríklad katana alebo tachi (tréning batto ho), prípadne tréningové zbrane, ktoré vychádzajú z ich originálnych predlôh a odlišujú sa iba tým, že nie sú ostré (tréning iai), až po širokú paletu drevených tréningových zbraní z dôvodu maximálnej bezpečnosti (napr. tréning aikido, alebo kenjutsu a kendo), je dobré mať aspoň základné povedomie o zbraniach používaných v tom ktorom bojovom umení alebo škole. Na týchto stránkach by sme vám dali radi do pozornosti niekoľko možností ohľadom výberu správnych zbraní pre cvičenie aikido a tiež Hojo no Kata šermiarskej školy Kashima Shinden Jikishinkage ryu.

Pri cvičení aikido využívame tri tradičné japonské zbrane. Bokken – drevený meč, jo – drevená palica a tanto – drevený nôž. Všetky tieto zbrane sa z bezpečnostných dôvodov používajú v drevenom vyhotovení. V Aikido Dojo Trnava a v Slovenskej Aikido Asociácii | Aikikai Slovakia › praktizujeme tiež tzv. Hojo ›.

Celým názvom Hojo no Kata školy Kashima Shinden Jikishinkage ryu, pri ktorom používame špeciálny bokken tzv. hojo bokken, ktorý je rovný, hrubší a podstatne ťažší v porovnaní so štandardným bokken-om používaným pri cvičení aikido. Pre tréningové účely sa pri hojo využíva aj tzv. suburito alebo niekedy prezývané aj furibo, ktoré môže mať od 2,5 až po 10 kg. V extrémnych prípadoch dokonca až 20 kg!

Zbrane vhodné pre deti 5-11 rokov.

Pre deti v tomto veku sú vo všeobecnosti vhodné kratšie a ľahšie drevené zbrane. Všetky tieto zbrane máme vyskúšané a používame ich v Aikido Dojo Trnava.

Bokken odporúčame v prevedení “junior”, ktorý má 80cm.
Konkrétny odporúčaný model tu ›

Jo sa v “detskej verzii” nevyrába, preto odporúčame použiť štandardné jo a to skrátiť na dĺžku 105 cm.
Konkrétny odporúčaný model tu ›

Zbrane vhodné pre deti od 12 rokov a začiatočníkov.

Pre túto skupinu odporúčame nasledovné zbrane. Aj tieto zbrane máme vyskúšané a používame v Aikido Dojo Trnava.

Zbrane vhodné pre pokročilých, expertov a majstrov.

Pre túto skupinu odporúčame nasledovné zbrane excelentnej kvality priamo z Japonska zo spoločnosti SEIDO.
Deluxe Bokken, Jo & Tanto (Aikido Set) › Prípadne ako alternatíva Bokken, Jo, Tanto spolu s púzdrom (Aikido Set) ›
Vybrať si môžete z troch druhov dreva. Červený dub, biely dub a špeciálne drevo Isu no Ki.

Z troch spôsobov finálnej úpravy – olejovaním, olejovanie + voskovanie alebo lakovanie. Ďalej si môžete všetky zbrane dať označiť svojim menom laserovým gravírovaním, pričom na výber máte tri miesta, na každom mieste až 5 slov, ľavú alebo pravú stranu, tri veľkosti písma, štyri japonské a tri západné fonty a tri úrovne hĺbky gravírovania.
Na zbrane si môžete tiež dať vygravírovať Kamon – rodový znak ›

Hojo bokken používaný pri cvičení Hojo no Kata školy Kashima Shinden Jikishinkage ryu.

Ako sme už spomínali vyššie, okrem cvičenia aikido sa môžete v Aikido Dojo Trnava a Slovenskej Aikido Asociácii | Aikikai Slovakia › stretnúť aj s cvičením Hojo no Kata školy Kashima Shinden Jikishinkage ryu. Viac o HOJO tu ›

Bokken používaný pri cvičení Hojo si môžete zakúpiť tu ›
Taktiež máte na výber z dvoch druhov dreva a dvoch finálnych úprav + laserové gravírovanie so všetkými možnosťami ako vyššie pri Deluxe Bokken, Jo & Tanto (Aikido Set).

Suburito/ Furibo.

Okrem hojo bokken-u sa používa v tejto škole aj tzv. suburito nazývané aj furibo. Jedná sa o gigantický drevený bokken, ktorý váži od 2,5 do 10 kg (v extrémnych prípadoch to môže byť aj 20 kg) a ktorý slúži na posiľňovanie a výraznú korekciu práce s mečom.

Výrobné dielne v Japonsku a majstri remeselníci.

V Japonsku existujú aktuálne len dve dielne (z toho jedna s omedzenou výrobnou kapacitou), v ktorých sa vyrábajú zbrane pre potreby bojových umení. Ak sa chcete dozvedieť viac o výrobe a remesle týchto majstrov, čítajte blog SEIDO.

História japonských bokkenov a rozhovor s majstrom Nidome Yoshiakim. Stretnutie v horách Kjúšú: medzi umením a jeho remeselníkom.
Čítať viac ›

Ručne vyrobené bokken, jo, tanto – v dielni Aramaki Bokuto Mokojo. Čítať viac
Čítať viac ›

Rôzne typy bokken. Návšteva dielne Horinouchi.
Čítať viac ›

Viac o rôznych drevinách používaných pri výrobe bokken.
Čítať viac ›

Niečo viac o celom odvetví výroby drevených zbraní v Japonsku.
Čítať viac ›

Pozrite si rozhovory s majstrami tohoto remesla na SEIDO YouTube kanáli.

Aramaki Yasuo – Bokken výroba remeselníka 3. generácie.
Pozrieť video ›

Matsuzaki Yoshiaki – japonský bokken umelec.
Pozrieť video ›

Nidome Yoshiaki – japonský bokken umelec.
Pozrieť video ›

Kde nakupovať.

Z overených a vyskúšaných e-shopov môžeme odporučiť nasledovné. Okrem vašich tréningových zbraní (bokken - meč, jo - palica a tanto - nôž) si v nich možete zakúpiť aj keiko-gi (cvičebný úbor) a obi (opasok). Tiež ďalšie tréningové príslušenstvo ako rôzne tašky, vaky a púzdra na zbrane. V prípade, že ste pokročilý praktikant (od 1. Dan-u Aikikai) aj hakama - široké čierne nohavice.

Katsudo.

Vhodné na nákup pre začiatočníkov a mierne pokročilých.

Zľava 10%.

Využite zľavu 10% na nákup vášho tréningového vybavenia pre cvičenie aikido v online obchode KATSUDO. Pri online objednávke zadajte do poľa Poznámka heslo: “Aikido Dojo Trnava/ Zľava 10%”. Zľava je na sortiment kimoná, opasky, zbrane a bude uplatnená pri dodaní.

Budo Sport.

Vhodné na nákup pre začiatočníkov a mierne pokročilých.

Zľava 10%.

Zľavu 10% na nákup vášho tréningového vybavenia máte tiež v Budo Sport s.r.o. Pri online objednávke zadajte do poľa Poznámka heslo: Aikido Dojo Trnava/ Zľava 10%. Zľava je na kompletný sortiment.

Seido.

Vhodné na nákup pre mierne pokročilých a pokročilých.

O značke.

Japonská značka z mesta SAITAMA, ktorá používa pri výrobe tradičné manuálne postupy a technológie. Značku SEIDO založil francúzsky aikidoka Jordy Delage, ktorý žije viac ako 10 rokov v Japonsku.

Tozando.

vhodné na nákup pre pokročilých a expertov.

O značke.

Ďalšia tradičná japonská značka z mesta KYOTO. Spoločnosť Tozando vznikla v roku 1989.

IWATA Co.

vhodné na nákup pre expertov a majstrov.

O značke.

Je asi najstaršou a najtradičnejšou rodinnou firmou, ktorá sa špecializuje výlučne na aikido-gi a hakama. Firma vznikla v roku 1917. Je „dvorným“ dodávateľom keiko-gi do svetovej centrály aikido Aikikai Hombu Dojo Tokyo. Jej výrobky používal ešte zakladateľ aikido a v súčastnosti preferuje túto značku väčšina svetovo uznávaných aikido majstrov.

V prípade, že si nie ste istý správnosťou výberu a potrebujete poradiť, neváhajte kontaktovať niektorého z učiteľov Aikido Dojo Trnava na vašom tréningu. Radi vám pomôžeme a poradíme.
Želáme vám veľa krásnych chvíľ na tatami pri cvičení aikido a Hojo no Kata s vašimi novými zbraňami.
🙂

Bankové spojenie

TATRA BANKA a.s., č. účtu: SK47 1100 0000 0026 2523 1617
IČO: 36093271
DIČ: 2021526672

Korešpondenčná adresa

Aikido Dojo Trnava, Orolská 1, 917 01, Trnava, Slovensko

Korešpondenčná adresa

Aikido Dojo Trnava, Orolská 1, 917 01, Trnava, Slovensko

Bankové spojenie

TATRA BANKA a.s., č. účtu: SK47 1100 0000 0026 2523 1617
IČO: 36093271
DIČ: 2021526672

Copyright © Aikido Dojo Trnava

without
https://aikido-trnava.sk/wp-content/themes/hazel/
https://aikido-trnava.sk/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home/oj036200/www_root_aikido-trnava_sk/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
no
yes
off
on
off
🇸🇰 🇨🇿 🇬🇧 🇩🇪 🇫🇷 🇮🇹 🇯🇵